Kripto Para Haberleri ve Teknik Analiz
Bitcoin
Ethereum
Litecoin
DigitalCash
Monero
Nxt
Ethereum Classic
Dogecoin

Yield Farming nedir?

0 136

Yield Farming ile para kazanmak mümkün hale geldi. Yield Farming likidite madenciliği olarak da bilinmektedir. Yield Farming kripto para birikimleri sayesinde ödüller kazanarak pasif bir gelir oluşturur. 2020 yılından itibaren DeFi sektörünü olan ilgi artış göstermeye devam ediyor. Platformda 2020 yılından bu yana kilitlenen token miktarı 40 milyar doların üzerine çıkmış durumda. Yield Farming, ödül karşılığında sisteme token kilitlenmesi anlamına gelmektedir.  Likidite oranının artması ile birlikte kilitlenen tokenler sayesinde getiri elde edilir.

Yield Farming nedir?

Staking ile benzerlik göstermesi ile de bilinen Yield Farming, akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilmektedir. Pasif bir gelir imkanı sunması ile de tercih edilen yöntemlerden birisi haline gelmiş olan Yield Farming, kullanıcılara gelir sağlamanın yanı sıra likiditeyi de arttırmış olur. Burada bahsetmiş olduğumuz işlem aslında banka sistemleri ile aynı anlama gelmektedir. Bilindiği üzere bankalara para yatırdığınız zaman vadeli sistemlerde size gelir getirmeye başlar. 

Yield Farming nedir?
Yield Farming nedir?

DeFi bu getirin aynı faiz oranlarından devam ederek kullanıcılara pasif de olsa bir gelir sağlamaktadır.  Yield Farming sayesinde elinizde bulunan kripto paralara değer kazandırabilir ve daha fazla kripto para alabilirsiniz. Vadeli mevduat hesabına benzeyen bu sistemde elinizde bulunan kripto paraları borç verip belli bir sonra sonra belirtilen miktarda faiz oranı ile birlikte geri almanız durumuna Yield Farming dönmektedir.

Yield Farming nasıl yapılır?

Daha fazla mesaj

Gann Nedir?

Fibonacci Nedir?

Yield Farming, sisteminden yararlanmak isteyen kullanıcıların yapmaları gereken ilk şey bu sistemi yürüten uygulamalara ya da platformlara sahip olmalarıdır. Sisteme kayıt yaptıktan sonra kripto para havuzun içerisine girerek elinizde bulunan kripto varlığınızı bu havuza yatırıp belli bir süre çekmeyecek şekilde kilitlemeniz gerekmektedir. Yapılan bu sistem sayesinde kilitlemiş olduğunuz kripto paralar size pasif bir gelir getirmiş olur. Sallanan bu pasif gelirin yanı sıra merkeziyetsiz finans araçlarına da nakit desteği sağlanmış olmaktadır.

Yield Farming riskleri nelerdir?

Banka vadeli mevduat hesapları ile Bu sistemin hemen hemen aynı mantıkta çalıştığından bahsetmiştik. Ancak burada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir diğer nokta ise bu sistemde getiri oranı sabit değildir. Kripto paranızı ilk yatırdığınız andaki getiri oranı ile daha sonra getiri oranı arasında değişiklik olabilir. Sabit bir faiz oranı olmadığı için yatırım yaparken dikkatli olmalısınız.

Yield Farming nedir?
Yield Farming nedir?

Kripto havuzun içerisinde yatırmış olduğunuz bu yatırım aynı zamanda Kripto paranın değerinin düşmesi durumunda da içerde kilitli olduğu için havuz sisteminden alacağınız faiz düşün etkilerini azaltmayabilir. Buza kilitlediğini Kripto paranın değeri düştüğünde havuzun size verecek oldu faiz oranı değerini karşılamadığı zaman kar değil de zarar etmiş olursunuz.

Havuz sistemine dahil olmak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise DeFi ağında oluşabilecek herhangi bir sorunda gelirinizi etkileyebilir. Katılmış olduğunuz havuz sistemini yakından takip etmeli ve oluşabilecek herhangi bir sorunda müdahale edebilmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.