Kripto Para Haberleri ve Teknik Analiz
Bitcoin
Ethereum
Litecoin
DigitalCash
Monero
Nxt
Ethereum Classic
Dogecoin

Stablecoin nedir?

0 69

Stablecoin, diğer kripto varlıklardan farklı olarak işlem görmektedir. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar herhangi bir destek almadan işlem görürken Stablecoin ise bir rezerv yani varlık tarafından desteklenmiştir ve fiyatı sabittir. Kripto para piyasasında bilindiği üzere dalgalanmalar her geçen gün artmaktadır. Stablecoin, kripto para piyasasında fiyat istikrarı sunarak kullanıcıların işlem yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmıştır.

Dolaşımda yer alan sabit para sayısı ile yedekte var olan yatırımın desteklenmesi anlamına da gelmektedir. Stablecoin desteklenmesinde çoğu kripto da olduğu gibi ABD doları baz alınmaktadır. ABD doları ya da altın gibi bir varlığa endekslenmiş olan stablecoin, iniş çıkışları gözetmeden kullanıcılar ile yatırım arasında köprü görevi görmektedir. Stablecoin içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Teminatlı ve teminatsız olarak ikiye ayrılan stablecoinler, piyasada yaşanılan dalgalanmalardan en az etkilenen varlıklardır 

Stablecoin nedir?
Stablecoin nedir? Stablecoin neden kullanılır?

Stablecoin nedir?

Kripto para piyasasında yer alan Bitcoin ve Ethereum gibi ünlü kripto varlıklar yaşanılan her türlü değişimden etkilenerek iniş ve çıkışlar yaşamaktadır. Kullanıcılar ve yatırımcılar daha sabit varlıklar üzerinden transfer ya da işlem yapmak istedikleri için ihtiyaçtan stablecoin doğmuştur.

Stablecoin, genel olarak ABD rezervi ya da altına endeksli olacak şekilde sabit fiyat hareketi ile üretilmiştir. Piyasada yaşanılan dalgalanmalardan ya da iniş çıkışlardan az miktarda etkilenmektedir. Diğer kripto varlıklardan kendisini ayıran en temel farkı ise değişken olmamasıdır. İstikrarlı olacak şekilde tasarlanan bu yeni yatırım araçları kullanıcılara güvenli liman sağlamaktadır.

Kripto para dünyasında kullanıcıları en çok cezbeden nokta para birimlerinin merkezi bir kontrolünün olmamasıdır. Ancak bu durum stablecoin için geçerli değildir. Stablecoin merkezi bir otorite tarafından yönetilmektedir. Bu sistemde esas olan nokta ise rezerv ile teminat görevi görülmesidir. Teminat görevi gören varlıkların değeri sabit olduğu sürece stablecoin değeride sabittir.

Daha fazla mesaj

Gann Nedir?

Fibonacci Nedir?

Stablecoin neden kullanılır?

Stabil kripto paralar son döneme damgasını vuran yeniliklerden birisidir. Stabil kripto para birimlerinin değeri sabitlenmiş olduğu için tercih edilmektedir. Stabil kripto paralar küreseldir ve internete bağlı olan bütün kullanıcılar 7/24 ulaşabilirler.  Stabil kripto paralar aktarılması kolay olduğu için de tercih edilmektedir. Stabil kripto paralar diğer varlıklara göre ucuz ve güvenilirdir.

Stabil kripto paraları saklamak için herhangi bir banka hesabına gerek yoktur. Tercih edilmesinin bir diğer yanı ise faiz kazanmanın daha kolay olmasıdır. Stabil kripto paralar bankalara göre daha fazla faiz vermektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kripto paranın bir varlık yada rezerv tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Bu varlık çoğu zaman ABD doları ya da altın olarak algılanmış olsa da bazı stabil kripto paralar diğer kripto birimleri tarafından da teminat gösterilebilir.

Stablecoin nedir?
Stablecoin nedir? En popüler Stablecoinler hangileridir?

En popüler Stablecoinler hangileridir?

Kripto para piyasasında yer alan ve kullanımı oldukça yaygınlaşan bu stabil kripto paraların en yaygın ve en popüler olanlarını sizler için derledik;

  • Tether
  • USD Coin
  • Binance USD
  • TerraUSD
  • Dai
  • TrueUSD
  • Pax Dollar
  • Neutrino USD
  • Fei USD
  • Reserve Rights
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.