Kripto Para Haberleri ve Teknik Analiz
Bitcoin
Ethereum
Litecoin
DigitalCash
Monero
Nxt
Ethereum Classic
Dogecoin

NFT nedir?

0 62

Non Fungible Token ya da bilinen adıyla NFT, değiştirilemez token olarak kripto para piyasasında karşımıza çıkmaktadır. İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde dijital dönüşüm süreci ile birlikte karşımıza çıkan kripto para piyasası büyük bir ilgiyi üzerine çekmiştir.

Yatırımcıların yeni uğrak noktası olan Kripto para piyasasında şüphesiz en çok dikkat çeken ise dijital mülkiyet ve koleksiyonculuğa yeni bir boyut kazandıran NFT olmuştur. Bir Türk Kripto para olarak da kabul edilen NFT aslında değerli bir varlıktır. NFT’ler diğer kripto para birimleri gibi bir blok zincir tabanına bağlı değildir. NFT diğer kripto para birimlerine göre farklı ve özgün olması ile değer kazanmaktadır.  Her NFT özgün bir şekilde tasarlanmaktadır. 

NFT nedir?

Kripto para piyasası aracılığı ile hayatımıza giren NFT ya da bilinen adıyla Non Fungible Token, eşsiz olması ile bilinmektedir. Temelde yalnızca size ait olan dijital bir varlık göstergesidir. Finans dünyasında ve sanat dünyasında büyük ilgi gören NFT, sayesinde müzik, oyun, film ve benzeri sanat eserleri taklit edilemez ve değiştirilemez bir hale geldi.

Başlangıçta kulağa her ne kadar karışık gelmiş olsa da NFT yani değiştirilemez token, kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Dijital sanat veya dijital koleksiyon olarak karşımıza çıkan ortamdaki her şeyi temsil edebilmektedir. Bir resmi ya da sosyal medyada paylaşılan bir Tweet dahi NFT şekline dönüştürmek mümkündür.

NFT nedir?
NFT nedir?

Sanattan müziğe ve  spor kartlarına varana kadar pek çok şekle dönüştürülebilen NFT yani dijital varlıklar milyonlarca dolara satılabilmektedir. NFT tümüyle dijitale dayalı bir varlıktır. Kripto para piyasasında nasıl coinler belli bir değer ediyorsa NFT’ler de dijital ortamda belli bir değerle satılmaktadır.

Daha fazla mesaj

Gann Nedir?

Fibonacci Nedir?

NFT coin nedir?

Türkçe karşılığı değiştirilemez tokken olan NFT, blockchain Ağrı üzerinde oluşturulduğu için bir eşi daha yoktur. Benzersiz olan NFT, orijinali ve mülkiyet hakkının olması ile de büyük bir değer kazanmıştır. Eşsiz token’ olarak da bilinen NFT’ler genellikle koleksiyon yapanlar ya da dijital mülkiyet haklarına sahip olanlar tarafından alınmaktadır. Kripto para piyasası içerisinde en çok tercih edilen ve kullanılan NFT coinleri sizler için araştırdık ve listeledik.

  • Tera
  • Chiliz
  • Enjin Coin
  • Decentraland Mana
  • FlowMyNeighborAlice
  • BALMUMUWAXP
  • Origin Protocol OGN
  • IRISnet
  • Chromia

NFT nasıl üretilir?

NFT üretimi de bir hayli merak edilen konulardan birisidir. NFT, Ethereum geliştiricileri tarafından kullanıma sunulmuş olan  ERC-721 token standartına uygun şekilde üretilmelidir. Kullanıcıların çoğu bu dünyaya hakim olmadığı için işlem yaparken standartları sağlayamayabilir ve NFT oluşturmada zorluk çekebilirler. NFT üretimini kolaylaştırabilmek için bunu sizin yerinize halleden platformlar kurulmuştur.

NFT nedir?
NFT nedir?

NFT üretebilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey platforma kayıt olmak ve dijital kripto para cüzdanı sahip olmaktır. NFT olarak üretmek istediğiniz dosyaları ya da sesleri platform aracılığı ile yükledikten sonra parametreleri belirleyip kaç tane üretileceğini ve fiyatını yazmanız yeterlidir. Parametreler belirlendikten sonra üretmiş olduğumuz NFT’nin kaç tane üretileceği, ve size verilecek pay belirlendikten sonra satışa sunulması için aynı zamanda Blockchain ağının işlem ücretini de ödemeniz gerekmektedir. 

NFT’lerin sergilendiği ve satın alınabildikleri platformlar bulunmaktadır. NFT’ler belli standartlar dahilinde üretildiği için kopyalanması mümkün değildir. 2017 yılında kurulan ilk NFT dijital pazar yeri ile satışlar başlanmıştır. Ödemeler yalnızca kripto varlıklar dahilinde kabul edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.