Kripto Para Haberleri ve Teknik Analiz
Bitcoin
Ethereum
Litecoin
DigitalCash
Monero
Nxt
Ethereum Classic
Dogecoin

Market Yapısı Nedir ?

0 129

Finansal piyasalar da başarılı olabilmenin önemli bir unsuru, teknik analiz bilgisidir. Bugün ilk dersimiz olan Market yapısı üzerine çalışmaya başlayacağız. Öncelikle fiyat her zaman başıboş bir şekilde hareketler yapmaz. Belirli bir düzen içerisinde marketin yapısı gerekince hareketler yapar. Aşağıda analiz yapılmamış bir grafik mevcut.

market yapısı örnek 1
market yapısı nedir

Burada dikkat ederseniz fiyat aşağı veya yukarı doğru hareket ediyor. Fakat benzer bir yapısal hareket içerisinde devam ediyor. İşte bu davranışsal hareketin adına Market yapısı diyoruz. Aşağı doğru down trend(düşen) yukarı doğru up trend(yükselen) ve yatay trend(range ) olarak 3’e ayrılmaktadır.


Market yapısı nasıl belirlenir ?

market yapısı çeşitleri
market yapısı nedir, kaç tane vardır

Yukarıda ki görsel de piyasalar da etkin olarak kullanılan üç farklı market yapısını göstermiş olduk.

  • Yükselen market yapısında, fiyat bir önceki dip fiyatın altına düşmez ve sürekli yeni bir tepe yapar. Bu şekilde sağlıklı bir yükseliş hareketine devam eder.
  • Düşen market yapısında, fiyat bir önceki tepe fiyatın altında yeni bir tepe yapar ve sürekli yeni düşen dip oluşturur.
  • Range market yapısında, fiyat belirli bir aralıkta sürekli eşit sayılabilecek dip/tepeler ile hareketine devam eder.
Daha fazla mesaj

Burada anlatmış olduğumuz üzere takip ettiğiniz bir enstrümanın teknik analizine başlamadan önce hangi market yapısı içerisinde olduğunu anlamamış gerekiyor. 3 tür market yapısını öğrendik ve bu yapı ile gelecek hareketine göre kafamızda bazı senaryolar oluşmaya başladı. Şimdi ise bu market yapılarının nasıl değişeceğine daha doğrusu market yapısı kırılım nasıl oluşur ve anlayabiliriz.

Market yapısı kırılımı/değişim

Marketin değişimini anlayabilmemiz için ilk önce hangi yapıda olduğunu anlamamız gerekmektedir. Gelin sırayla izlenmesi gerekilen adımları gösterelim.


market yapısı kırılımı
market yapısı kırılımı ve değişimi

Fiyat düşen market yapısında devam ederken son düşen tepenin üzerinde yeni bir yüksek tepe yapıyor. Bu tür market kırılmasıyla MSB(Market yapısının kırıldığını ve yeni bir yapıya geçiş gelebileceğini belirtir.) diyoruz.

MSB kırılmasından sonra fiyat, bir önceki dip fiyatın daha da altında düşen dip yapmaması ile birlikte artık yükselen market yapısına geçtiğini göstermektedir. Şimdilik teknik analiz için temel bilgilerden birisini öğrenmiş olduk.

Dao nedir ? buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.