Kripto Para Haberleri ve Teknik Analiz
Bitcoin
Ethereum
Litecoin
DigitalCash
Monero
Nxt
Ethereum Classic
Dogecoin

Gann Nedir?

0 242

Gann teorisi William Delbert Gann tarafından bulunmuştur. Kripto para piyasasında yer alan yatırımcıların ve teknik analistlerin sıklıkla kullanmış olduğu teknik göstergeler hakkında şüphesiz en çok dikkat çeken Gann teorisi olmuştur. 1902 yılında ticaret kariyerine başlamış olan bir tüccarın oluşturmuş olduğu teknik analiz araçları ile birlikte şu an kripto paralarda temel para yönetim ilkeleri ve teknik analiz detayları belirlenmektedir. Çok uzun zaman önce yapılmış olmasına rağmen hala tam ve eksiksiz olarak çalışan bu teknik göstergeler hisse senedi de dahil olmak üzere her türlü yatırım aracı için kullanılmaktadır. Gann teorisi sayesinde öğrenmek istediğiniz varlığın geçmişte, bugün de ve gelecekteki hareketlerini tahmin ederek fiyat hareketlerini belirlemektedir. 

Gann analizi nedir?

Gann teorisi genel anlamda bakıldığında geçmiş, bugün ve geleceğin fiyat hareketlerini dikkate alarak ileriye yönelik tahminler yapmaya yarayan bir teknik analiz yöntemidir. Bu yöntemle kullanmadaki en temel amaç ise piyasanın nasıl etkileneceğini ve fiyat hareketlerinin nasıl olacağını görmektir. Gann analizinde matematiksel terimlerin yanı sıra geometrik ifadelerde kullanılmaktadır.

Gann Nedir?
Gann Nedir?

Kareler, üçgenler ve daireler kullanılan bu teknik analiz yöntemlerinde aynı zamanda çeşitli açılar ve astrolojik oluşumlara da yer verilmektedir. Gann teorisi oluşturulurken tarih referans alınmıştır. Daha açık bir şekilde anlatacak olursak piyasada yaşanılan her durum ve döngünün ilerleyen gelecek de yeniden yaşanmasının muhtemel olması ile birlikte zaman döngüleri oluşturulmuştur.

90 yıl, 82 ile 84 yıl, 64 yıl, 45 yıl ve 20 yıl Gann teorisinde bazı önemli döngüleri göstermektedir. Gann teorisi gelecekte hisse senetleri ve Kripto varlıkların fiyat hareketlerine tahmin etmede kullanılabilecek açılar çizmektedir. Kısa vadede ya da uzun vadede piyasaların düşüşlerini ya da Yüksel işlerini analiz ederek farklı açılar çizer. Açılar belirlendikten sonra ise fiyat noktaları birleştirilerek varlığın fiyat hareketleri ortaya çıkarılır.

Daha fazla mesaj

İlginizi çekebilir: Fibonacci nedir?

Gann kutusu nedir?

Gann kutusu, 360 günü yani bir yılı açılar ile göstererek zaman ve fiyat arasındaki bağlantıyı belirler. Zaman ve fiyat arasındaki eşit olan bu bağlantı ve çizimler Gann açıları ile oluşturulduğunda Gann kutusu ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir varlığın fiyat aralığı ve zaman aralığı ilerleyen dönemler içerisinde tekrarlanmaktadır. Gann teorisi de bu tekrarların gerçekleşeceğini öngörerek kısa veya uzun vadede var belirlenen oran ile çarpıp bölerek fiyat ve zaman oranlarını elde ederler. 

Gann Nedir?
Gann Nedir?

Gann fanı nedir?

Çalışmaları ile günümüze dahi ışık tutan William Delbert Gann, fiyat, zaman ve model üçlüsü sayesinde zamanı fiyat ile orantılı hale getirmiştir. Kullanmış olduğu açılar ve geometrik yapılar zamanı ve fiyatı orantılı bir şekilde bölmesine sebep olmuştur. Bu sayede Kripto varlıklarda sıklıkla kullanmış olduğumuz terimler meydana gelir. Dip ve tepe noktaları Bu sayede oluşturulur. Ana tepe ve dip oluşumundan sonra bir ay içerisinde yeni döngü oluşur. Gann fanları ise oluşturulan açıların kırılması ve fiyatın sonraki açıya doğru hareket etmesine denmektedir. Gann açıları sayesinde düşen hisse senedi ya da Kripto varlıkların aşağı yönde ilerlemeye devam ettiğinde nerede destek noktalarının olacağına ben nerede yükselişe geçeceğini göstermektedir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.