Kripto Para Haberleri ve Teknik Analiz
Bitcoin
Ethereum
Litecoin
DigitalCash
Monero
Nxt
Ethereum Classic
Dogecoin

DEFİ nedir?

0 109

DEFİ, merkeziyetsiz finans işlemlerine verilen addır. DEFİ, hiçbir merkeze ya da otoriteye bağlı olmadığı için güvenilir bir finansal yapı sağlar. Merkezi olmayan finans olarak da bilinen DEFİ, Satoshi Nakamoto’nun 2009 tarihinde ilk kriptografik para sistemi olan Bitcoin’i geliştirilmesi ile birlikte ortaya çıkmıştır.

Bitcoin ve Ethereum gibi belli bir merkezi olmayan yani herhangi bir otoriteye bağlı olmadan çalışan finansal yapılar DeFİ için örnek oluşturur. Bilindiği üzere finansal araçlar yalnızca para gönderme ve para alma ile sınırlıdır. DEFİ, ise daha gelişmiş finansal işlevleri kapsamaktadır. Merkezsiz finans olarak bilinen DeFi işlemlerinde kredi alma, kredi verme, merkeziyetsiz borsa, sigorta, alışveriş, pazaryeri ve pek çok farklı finansal işlem yapabilirsiniz.

DEFİ nedir?

Defi ya da bilinen diğer adı ile merkezsiz finans, Ethereum başta olmak üzere finansal hizmetleri kapsamaktadır. Defi işlemleri hızlı olduğu ve evrak işleri ile uğraşmanıza gerek kalmadığı için daha kullanışlı görülmektedir. Aynı zamanda yapılan merkezsiz finans işlemlerinde başta herhangi bir merkezin ya da otoritenin olmaması da işlemin güvenilirliğini sağlamlaştırır.

DeFi nedir?
DeFi nedir?

DEFİ merkezi bir sistem üzerinden yönlendirilmediği için doğrudan iki kişi arasında yapılmaktadır. Defi yapılarında önemli olan tek unsur güvenliktir. Her ne kadar kullanıcılar tarafından bir merkezin olmaması cazip bulunsa da bu durum kötü amaçlara alet edilebilir. Defi yapısı değiştirilemez bir matematik formülü ile desteklenmiştir.

Defi sistemlerinde bir neden sonuç ilişkisi kurulmuştur. Kısacası yapılacak işlemler bellidir ve bu işlemlerin hangi şartlarda yapıldığı da net bir şekilde sisteme işlenmiştir. DEFİ sistemlerinde akıllı sözleşmeler, merkezsiz uygulamalar ve konsensüs protokolleri önemli detaylardan birisidir. Kripto para birimlerinin ortaya çıkışından sonra demokratik bir finans sağlayabilmek amacıyla merkezsiz finans kurulmuştur.

DEFİ altcoin nedir?

DEFİ, decentralized ve finance kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuş merkezsiz finans işlemleridir. Herhangi bir merkeze ya da otoriteye bağlı olmaması DeFi işlemlerini daha güvenilir kılmaktadır. Bitcoin ve Ethereum belli bir merkeze bağlı olmadığı için defi protokollerine örnek verilebilirler. Finansal araçlar da yalnızca para almaya da para verme işlemleri yapılırken DeFi’de ise daha kapsamlı işlemler yer almaktadır. Kredi alma, kredi verme, merkeziyetsiz borsa, sigorta, alışveriş, pazaryeri ve daha pek çok işlem yapabilirsiniz.

Daha fazla mesaj

Gann Nedir?

Fibonacci Nedir?

Bankalar aracılığı ile yapmış olduğumuz hizmetleri herhangi bir merkeze kalmadan veren defi sayesinde bankada olduğu gibi mevduatlı hesabınıza para yatırabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Defi tokenleri defi projelerine ait olan coinler olarak açıklanabilir.

Defi tokenleri ya da DeFi coinler özellikle kripto paranın değer gördüğü şu dönem içerisinde büyük bir yükseliş yaşadılar. Şüphesiz bunun arkasındaki en büyük sebep DeFi coinlerin bir gelir kaynağına dönüşmesi oldu. Kripto para piyasası içerisinde toplam piyasa değerine bakıldığında en iyi DeFi coin Chainlink (LINK) olduğu biliniyor. Hemen arkasında ise piyasada yine büyük bir yeri olan Polkadot (DOT) geliyor. Bazı değeri yüksek Defi altcoinlerine bakacak olursak;

  • Aave
  • Chainlink
  • QuickSwap
  • Kyber Network
  • Avalanche
  • Tezos
  • Synthetix

DEFİ avantajları nelerdir?

2008 yılında ortaya çıkan kripto varlıklardan sonra aynı yıl içerisinde dünyada büyük bir kriz yaşanmıştır. Yaşanılan bu kriz sonrasından kullanıcılar, Merkez Bankalarına karşı güvensizlik duymaya başladılar. Yatırımlarının bir merkeze ya da otoriteye bağlı olması kullanıcıları tedirgin etti.

Bir otoriteye bağlı olunduğu için sınırsız para basabilmeleri ve değerleri değiştirebilmeleri yüzünden çok sayıda yatırımcı zarara uğradı. Yaşanan bu olay sonrasında ise yatırımcılar ve kullanıcılar kimsenin müdahale edemediği bu sisteme ayak uydurdular. Bitcoin de aynı yıl içerisinde büyük bir değer kazanmaya başladı. Herhangi bir merkeze ya da otoriteye bağlı olmadan çalışan blockchain teknolojisi sayesinde finans yapıları daha özgür kılındı.

DEFİ dezavantajları nelerdir?

Defi ya da bilinen adıyla merkezsiz finans işlemlerinde avantaj olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

  • Aktif olarak takas işlemleri yapıldığı zaman pahalıya denk gelmektedir
  • Dapp kullanımına bağlı olarak yatırımda dalgalanmalar yaşanabilir.
  • Vergilendirme yapabilmeniz için kendi kayıtlarınızı tutmanız gerekmektedir. Aynı zamanda vergilendirme işlemi için yönetmelikler bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.