Kripto Para Haberleri ve Teknik Analiz
Bitcoin
Ethereum
Litecoin
DigitalCash
Monero
Nxt
Ethereum Classic
Dogecoin

BTC nedir?

0 67

BTC ya da bilinen adıyla Bitcoin lider kripto para birimlerinden birisidir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bir tanıtım belgesi ile piyasaya sürülen Bitcoin dijital bir para birimidir. Dijital bir para birimi olan Bitcoin internet üzerinde güvenli işlem yapabilmesi sayesinde kullanıcılar tarafından kısa sürede benimsenmiştir.

Özellikle BTC’de herhangi bir merkeze ya da otoriteye bağlı olmaması hükümetlerden bağımsız olarak çalışması güvenilir bir dijital para birimi haline dönüşmesine neden olmuştur. Dünya çapında yer alan sunucularda yapılan her Bitcoin işlemi kaydedilir herkese açık olacak şekilde yayınlanır.

Her 10 dakikada bir yayınlanan bu işlemler Bitcoin madencileri tarafından blok adı verilen gruplarda toplanarak Bitcoin hesap defterleri oluşturulur. Merkezsiz oluşu sayesinde Bitcoin müdahalelere karşı korumalıdır. İlk başarılı kripto para birimi olan Bitcoin, 1.nesil blockchain olarak da adlandırılmaktadır. 

BTC nedir
BTC nedir

BTC nedir?

BTC, herhangi bir merkeze yada otoriteye bağlı kalmadan eşler arası transfer yapmayı sağlayan bir dijital para birimidir. 2008 yılında ortaya çıkan bu yeni dijital para biriminin 2022 yılının sonlarına doğru 100.000 dolar olması beklenmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bitcoin ağında yapılan her işlem blok zinciri tarafından kaydedilmektedir.

Her 10 dakikada bir yapılan işlemler sunucular tarafından yayınlanmaktadır. Bitcoin ağı üzerinden yapılan işlemler yayınlanırken yapan kişiler ise anonim olarak kalmaktadır. Aynı zamanda Bitcoin yapısında bir işlem yapıldığı zaman oluşturulan blok zincir yapısından dolayı bu işlemler değiştirilemez. Herhangi bir otoriteye ya da devlet yönetimine bağlı olmadığı için Bitcoin değeri 2008 yılından bu yana binlerce dolar yükselmiştir.

Kripto para piyasasının ilk ortaya çıkışı olan 2008 yılından bu yana lider kripto para birimi olan Bitcoin’nin haricinde başka Kripto varlıklarda ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu kripto varlıklara ise  altcoin denmektedir. Blockchain platformunda üretilebilecek olan maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon adettir.

Daha fazla mesaj

Gann Nedir?

Fibonacci Nedir?

BTC’nin avantajları nelerdir?

Günümüz teknolojisinde özellikle yatırım yapmak isteyenler kripto varlıklara yönelmektedir. Bitcoin kullanımı çeşitli riskler içermiş olsa da avantajları risklerin önüne geçmektedir. Enflasyon riskine karşı dijital paralar daha güvenilirdir. Para transferi yaparken bankalar aracılığı ile yaptığınız zaman hem zaman kaybı yaşarsınız hem de kesintiler yapılmaktadır.

BTC nedir
BTC nedir

Para transferlerinizi daha ucuz ve kısa yollar ile gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin cüzdanınıza yapmış olduğumuz her işlem anonim olarak kaldığı için bankaların ya da devletin kontrol etmesi mümkün değildir. Bitcoin cüzdanları uzun vadeli yatırım amacı ile yapılmaktadır. BTC piyasası 14 Nisan 2021 tarihinde en yüksek fiyatı olan 64.863.10 dolar ile zirve yapmıştır. 

BTC nasıl kazanılır?

Bitcoin ile para kazanmak mümkündür. Kripto para piyasasına ilk adımını atacak olan kişiler için yapılan tavsiyelerden birisi de al-sat yapmaktır. Sanal para yatırımı yapmaktan korkan kullanıcılar ellerindeki paranın tamamını piyasaya yatırmak istemediklerin de belli bir miktar ayırarak Bitcoin al-sat işlemi yaparak gelir  elde edebilirler. Kripto para dünyasında deneyim sahibi olduktan sonra yatırımlarınızı daha da yukarı çıkartabilirsiniz.

Bitcoin almak döviz ya da altın almak ile aynı şeydir. Bitcoin almak isteyen kullanıcılar öncelikle tasarlanmış olan platformlardan birine üye olmalı ve kredi kartı ya da banka kartını kullanarak buradan istedikleri miktarda Bitcoin almaları gerekmektedir. Alım işlemi tamamlandıktan sonra piyasa takip edilmeli ve kar elde edeceğiniz anda satış işlemini yapmalısınız.

1 BTC kaç TL?

Günümüzde dolar bazında hesap gören Bitcoin fiyatlarında en çok merak edilen ise 1 BTC’nin TL değerinde ki karşılığıdır. 1 Bitcoin 38.922,87 dolar değerindedir. TL bazında hesaplandığında ise 576,437,28 TL değerindedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.