Kripto Para Haberleri ve Teknik Analiz
Bitcoin
Ethereum
Litecoin
DigitalCash
Monero
Nxt
Ethereum Classic
Dogecoin

ABD Enflasyonu Bitcoin’i Düşürdü!

0 57

ABD enflasyon verileri açıklandıktan sonra Bitcoin düşüşe geçti. Lider kripto para birimi BTC gün içerisinde %0,2 oranında değer kaybı yaşayarak 19.782 dolardan işlem görmeye başladı. ABD enflasyonu piyasa tarafından 8.8 olarak beklenirken 9,1 olarak açıklanınca piyasa yeniden bu durumdan etkilendi. 22.500 dolara kadar bir toparlanma yaşayan BTC burada büyük bir direnç ile karşı karşıya kaldı ve ayılar yeniden piyasa hakimiyetini ele geçirdi.

Lider kripto para birimi BTC ‘in ilerleyen günlerde nasıl bir yol izleyeceği ve düşüşe devam edip etmeyeceği de merak edilen konular arasında yer aldı. Dünyanın en büyük kripto parası BTC 10 Kasım 2021 tarihinde 68.789 dolar ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Bitcoin için 2019 yılı ve 2021 yılı boğa sezonunun en kazançlı yıllarından birisi olarak kabul edilmektedir. Boğa döngüsünün ardından ayılar piyasayı ele geçirdi ancak 2022 yılında düşüş kripto kışı olacak şekilde yaşandı.

ABD Enflasyonu Bitcoin’i Düşürdü!
ABD Enflasyonu Bitcoin’i Düşürdü!

İlginizi çekebilir: Bitcoin’in Yükselmesi İçin Hangi Seviyeyi Kırması Gerekiyor?

Geçmiş dönemdeki ABD enflasyon verilerinin açıklandığı ve faiz artırımlarının başlandığı dönemdeki BTC hareketleri incelendiğinde benzer hareketlerin görüldüğü ortaya çıktı. Geçen ay içerisinde de enflasyon oranını düşürmek amacıyla ABD Merkez Bankası FED faiz artırımına gideceklerini duyurmuş 50 baz puan beklenirken 75 baz puan faiz artırımına gitmişlerdi. Yaşanılan bu enflasyon sonuçları neticesinde BTC kısa bir toparlanma yaşamış olsa da satış baskısı ile karşı karşıya kaldığı için düşüşe devam etmişti. 

Bitcoin Yeniden Dip Seviyelere Mi Düşecek?

Lider kripto para birimi BTC ‘in yatırımcıları yaşanılan düşüş neticesinde yeni bir dip seviyesinin oluşup oluşmayacağını merak ettiler. Kısa çaplı bir toparlanma yaşayan BTC ‘in bir tuzak olarak ortaya çıktığını iddia eden yatırımcılar ilerleyen günlerde Bitcoin fiyat hareketliliklerinde düşüş beklemektedirler.

Açıklanan veriler doğrultusunda uzun vadeli yatırımcıların BTC ‘in hala 100.000 dolar seviyesine ulaşabileceğini savundukları ortaya çıktı. Güncel Bitcoin tahminlerine geçilmeden önce BTC ‘in son yıldaki performansına bakıldığında 50.000 dolar ile 70.000 dolar fiyat hareketliliklerini mümkün olacağı öngörüldü. Yaşanılan bu yükselişin gerçekleşebilmesi için BTC ‘in ayı piyasasından kurtulması gerekmektedir. Uzmanlar yapmış oldukları değerlendirmelerde BTC ‘in 100.000 dolara çıkmasının şu an mümkün olmadığını açıkladılar. 

ABD Enflasyonu Bitcoin’i Düşürdü!
ABD Enflasyonu Bitcoin’i Düşürdü!

BTC Fiyat Tahmini

Yapılan bir değerlendirmeye göre BTC 2022 yılı için yeni bir dip seviyesi yaptı. Önümüzdeki aylar içerisinde yapılan tahminlere göre BTC ‘in Ağustos ayında 22.500 dolara kadar ulaşması beklenirken Eylül ve Ekim aylarında ise 24 ile 25.000 dolar aralığında işlem görmesi mümkün gözüyle bakılmaktadır. Başarıların analist yapmış olduğu değerlendirmede 2022 yılının sonunda BTC ‘in 30 bin dolara ulaşabileceğini kısa vadede büyük bir yükselişin yaşanmasının mümkün olmadığını iddia etti.

Bitcoin’de 2024 yılında 42.000 seviyesi beklenirken 2025 yılında ise 51 bin dolar seviyesinin mümkün olduğu uzman tarafından açıklandı. Ünlü analist PlanB BTC 100.000 dolarlık tahmininin doğru olmadığını dile getirdi. Pek çok analist Twitter platformunda yapmış olduğu yorumlar ile BTC ‘in farklı fiyat aralıklarında yıl sonunu kapatacağını iddia ettiler. Digitalcoin Bitcoin’in yıl sonunda 60.000 dolar olacağını savunurken Tim Draper 2022’nin sonunda BTC ‘in 250 bin dolar olacağını iddia etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.